Narodno Pozorište
Užice ima Pozorište od 1945. godine, a zgrada u kojoj se danas nalazi podignuta je 1968. godine. Pozorišna sala je jedna od najlepših u Srbiji i može da primi 560 posetilaca. Nalazi se u centru grada na velikom Gradskom trgu. Svake godine u okviru Jugoslovenskog pozorišnog festivala na sceni Užičkog pozorišta održava se smotra najuspešnijih pozorišnih predstava Srbije i Crne Gore. Organizator i domaćin festivala, koji se održava u drugoj nedelji novembra, je užičko Narodno pozorište.
Radno vreme: 10-12h i 18-20h
Predstave se prikazuju utorkom i četvrtkom od 20h, Mala scena 20:30h
Adresa: Marije Mage Magazinović 2
Info telefon: 031 519 966
www.teatar.rs
Gradska Galerija
Gradska galerija u Užicu osnovana je 1990. godine. Galerija se bavi izlaganjem dela moderne i savremene jugoslovenske umetnosti, a organizuje i izložbe inostranih autora. U svojoj delatnosti ima i veoma značajnu međunarodnu manifestaciju – Internacionalni grafički Bijenale “Suva igla”, čiji je inicijator, osnivač i organizator. U okviru Krakovskog grafičkog Trienala uvrštena je među 22 prestižne manifestacije u svetu i predstavlja se na izložbi Intergrafija u okviru Trienala. Do sada je održano 6 Bienala. Na internacionalnom grafičkom bijenalu “Suva igla” učestvovali su do sada umetnici iz 34 zemlje sveta. Za proteklih dvanaest godina u Gradskoj galeriji održano je preko 150 izložbi. U programu su zastupljene sve oblasti likovnog stvaralaštva.
Galerija raspolaže izložbenim prostorom od 185 kvadratnih metara, savremenom rasvetom i izlagačkom opremom.
Najznačajnije održane izložbe u Gradskoj galeriji su:
- 2001. god. Pariski jesenji salon – prvi put na Balkanu
- 2002. god. Savremena srpska umetnost ujedno I prvi put gostovanje na Pariskom jesenjem salonu
- 2003. god. Izložba Save Šumanovića
- 2004. god. Izložba crteža i grafika Dada Đurića
- 2006. god. Izložba francusko-srpskog akademika Vladimira Veličkovića
Radno vreme: 08-20h radnim danima
Adresa: Slanuška 10
Info telefon: 031 512 505
www.galerijauzice.org
Istorijski Arhiv
Istorijski arhiv je međuopštinska ustanova čija teritorijalna nadležnost obuhvata opštine: Užice, Požega, Arilje, Bajina Bašta, Ivanjica, Kosjerić, Nova Varoš, Prijepolje, Priboj i Čajetina. Formiran je 24. aprila 1948. godine.
Arhiv u svojim depoima čuva 721 fond sa 2240 metara arhivske građe. Fondovi su razvrstani u nekoliko grupa: uprava i javne službe, pravosuđe, prosvetne i ustanove kulture, socijalne i zdravstvene ustanove, privreda i bankarstvo, društveno- političke organizacije, društva i udruženja, verske ustanove i organizacije, lični i porodični fondovi.
Građa obuhvata period od polovine XIX veka do 1978. godine, pri čemu se najveći broj fondova odnosi na ustanove novijeg, socijalističkog perioda. Najstariji dokumenat je iz 1810. Dokumenti su pisani na srpskom jeziku, a ima dokumenata na turskom, grčkom, nemačkom i francuskom jeziku.
Najznačajniji su fondovi sreskih organa uprave iz XIX veka, potom fond Udruženja zanatlija varoši i sreza užičkog (1840-1950), Prve užičke povlašćene akcionarske tkačke radionice (1898-1945), zbirka crkvenih matičnih knjiga, porodični i lični fondovi; zbirke: memoarska građa, varia, kartografska zbirka, plakati, matrice pečata i štambilja, fotografije i kartoteka izginulih i nastradalih 1941-1945.
Arhivska biblioteka sadrži oko 10.000 naslova (knjiga, brošura, novina, časopisa) iz oblasti istorije, prava, filozofije, etnologije, filologije i sl. Arhiv radi na publikovanju svoje, ali i arhivske građe drugih arhiva koja se odnosi na istoriju užičkog kraja. Do sada je izdao 17 knjiga i 14 brojeva časopisa Istorijska baština. U saradnji sa Narodnim muzejom izdaje godišnjak Užički zbornik.
Korisnicima su na raspolaganju informativna sredstva: popisi arhivskih knjiga i spisa, sumarni i analitički inventari, Pregled fondova i zbirki i Vodič kroz arhivske fondove.
Radno vreme: 08-15h radnim danom
Adresa: Žička 37
Info telefon: 031 513 484
www.arhivue.org.rs
Narodna Biblioteka
Istorija Narodne biblioteke Užice počinje na Preobraženje 1856. godine, kada je na inicijativu naprednog građanstva i omladine osnovano Užičko čitalište. Prvi upravitelj čitališta bio je Stojan Obradović, sudija i svestran kulturni poslenik. 1857. godine čitalište je imalo 100 članova, a u književnom fondu nalazilo se 200 knjiga i svi dnevni listovi Kneževine Srbije. Opstajući tokom vremena, uprkos ratovima, požarima i političkim previranjima, postala je centar kulturnog i društvenog života grada.
Danas je Biblioteka moderna ustanova sa preko 190.000 knjiga, preko 130 naslova periodike i internet klubom, koja sugrađanima nudi obilje informacija iz svih oblasti života.
Radno vreme: 08-19:30h, 08-14h subotom
Adresa: Trg partizana 12
Info telefon: 031 514 578
www.biblioteka-uzice.rs
Grаdski kulturni centаr
Grаdski kulturni centаr u Užicu je osnovаn Odlukom skupštine Grаdа Užicа, 8.06.2010. godine rаdi obаvljаnjа delаtnosti kojimа će se stvoriti uslovi zа аdekvаtаn rаzvoj dece i omlаdine, аli i grаđаnа svih generаcijа grаdа Užicа, kroz orgаnizovаnje i promociju аfirmаtivnih kulturnih, obrаzovnih i sportskih sаdržаjа.
U obаvljаnju svoje delаtnosti GKC obezbeđuje obаvljаnje orgаnizаcionih, mаrketinških, аdministrаtivnih, finаnsijskih, tehničkih i drugih poslovа neophodnih zа ostvаrivаnje postаvljenih ciljevа i zаdаtаkа, potrebnih dа GKC svojom delаtnosti odgovori nа izrаžene potrebe dece, mlаdih i drugih grаđаnа zа kvаlitetnim sаdržаjimа u oblаsti kulture, umetnosti i sportа i orgаnizuje sаvetovаnjа, produkciju i prezentаciju projekаtа iz ovih oblаsti.
Osnovnа delаtnost GKC-а je kulturno – obrаzovnа, kulturno – umetničkа, izdаvаčkа delаtnost, delаtnost prezentovаnjа kulturnih dobаrа, muzičko-scenskа i filmskа delаtnost, kаo i produkcije ostаlih kulturnih, umetničkih i obrаzovаnih sаdržаjа. Zgrada GKC – a raspolaže prostranom salom za koncerte i predstave, nizom prostorija za aktivnosti mladih, bibliotekom, letnjom pozornicom, kafeom…
Radno vreme: 8-24h
Adresa: Trg Sv. Save 11
Info telefon: 031 601 534
www.gkcuzice.rs